yandex

Yağ,Şeker Kuyruklari

Yağ,Şeker Kuyruklari

Yağ,Şeker Kuyruklari

türkiye’nin Yağ ve şeker kuyruklari hakkinda sizlere bu gün ki verceğimiz bilgilerle zaman yolculuğa gideceksiniz. İsmet İnönü zamanında ekmek karne ile verildiği, 1970 yıllarinda petrol, benzin, şeker, yağ kuyrukları vardı.

Petron’lun ozaman bitmesi otoban’lar ne yazıkki arabalar hepsi yolların ortasında stop ettiği bilinmekteydi. Petrol üretim için en stratejik ürünlerin başında gelmektedir. Sadece arabada yakıt olarak değil, birçok ürünün hammadeyken işlenilmesinde de doğrudan ya da dolaylı olarak kullanılır.

benzin biten arabalar

benzin biten arabalar

2. Dünya Savaşın’da 1929 Ekonomik krizinın hüküm sürdüğü o zamanlar’da sadece dünyanın en güçlü devleti Ingiltere’de değil, hemen hemen bütün Avrupa’da yiyecek, içecek, petrol, ayakkabı gibi bütün temel ihtiyaçlar karne ile dağıtılıyordu.

yiyecek kuyruklari

yiyecek kuyruklari

O Yıllar’da Demirel’in dediği bir cümle vardi Benzin vardaı da, içtik mi? kullandığı kelime hala akıllarda

benzin vardı da içtik mi

benzin vardı da içtik mi

Kara Borsa Ne Nedek?

İktisadi mallann veya dövizin, kıtlık nedeniyle yasa – dışı olarak hükümetin belirlemiş olduğu fiyattan daha yüksek fiyatlarla satılması karaborsa denir. Karaborsa bir tür arz ve talep etkilerine göre işleyen piyasa türüdür. Ancak karaborsa alış ve satışları hükümet kuruluşlan tarafından yasaklanmıştır. Dolayısıyla bu tür işlemleri yapanlara cezai önlemler uygulanması öngörülür. Karaborsanın ortaya çıkış nedeni, söz konusu malın (dövizin) kıt oluşudur. Diğer bir deyişle, arzının talebini karşılamaya yeterli olmamasıdır. Bunlar örneğin zorunlu tüketim veya temel sanayi ham maddeleri olabilir. Bu durumda hükümet söz konusu malların fiyatlarını belirleyerek fiyatlarda istikrar sağlamaya, bu malların üretici veya tüketicilerini korumaya çalışabilir. Ancak aşırı bir talep daima yüksek fiyatların oluşmasına ve karaborsacılığın türemesine ortam hazırlar. Karaborsadan kazanılan gelirler vergilendirilmemiş, bir anlamda yaşa – dışı kazançlar sayılır. (Kaçakçılık, Döviz Karaborsası).

Kara borsa nedemek

Kara borsa nedemek

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ