Sohbet odaları
Sohbet odaları

Sohbet Odaları

Başlık terimi hiç bilmeyenler için çok garip gelse de bildiğimiz odalardan oldukça farklı olduğunun altını çizelim. Genellikle Chat sitelerine girdiğiniz zaman aynı anda birden fazla sohbet odaları açılmaktadır. Bunlar genelde Aşk, Yarışma, Oyun, Sohbet, Chat, Ankara, İstanbul gibi olabilmektedir. Buradaki amaç insanların aslında hangi alanda sohbet edeceklerinin kategorilendirilmesi olarak düşünülebilir. Aşk yaşama niyetiyle siteye girmiş birisi bu kanaldaki insanlarla konuşma çabasına girerek asıl niyetinin Aşk olduğunu belirtmektir. Genelde chat sitelerinde oyun ve yarışma kanalları artık stabil şekilde belirlenmiştir. Chat sunucusunda bulunan yarışma ve oyun botları inşalara sohbet genelinde soru sorar ve hızlı bir şekilde cevap verene puan verir. Bu puanlama ara sıra istatistik adı altında listelenmektedir. Birinci olmak için mücadele verenleri gördüğünüzde sizde bu yarışmalara katılabilirsiniz. Yarışmalar bu odalarda ipucu şeklinde soruların cevaplarıyla doğru şekilde cevaplamaktan ibarettir.

Sohbet Odalarının Amacı Nedir?

Hemen bir üst paragrafımızda aslında sorunun cevabına kısa da olsa değindik. Bir chat useri düşünün ilk defa girdiği chat sunucusunda kalıcı olmak için gerekli tüm Nick ayarlarını yapıyor. Nick şifrelemesini yaptıktan sonra kendisine bir çevre edinmek için kendi ismini belirlediği boş bir odaya geçebiliyor. Bu odayı kayıt ederek artık tamamen yönetimini kendi elinde tutmak istiyor. Tüm bu aşamaları basit bir şekilde yapabilir. Sonrasındaki süreçte ise chat sitesine giren kişilerle tanıştıktan sonra kişileri kendi odasına davet ederek adeta orada bir aile ortamı oluşturuyor. Bu durum Sohbet odaları ile ilgili örnek olarak sizlere sunulsa da aslında mevcutta otomatik olarak girebileceğiniz chat sunucusunun belirlediği odalar mevcuttur. Sizler buraya istemeden giriş yapabilirsiniz. Ancak istemediğiniz odalardan çıkış yapabiliyorsunuz.

Sohbet Odalarında Genel Sohbet

Bir chat sitesi keşfettiniz ve giriş yaptınız. Otomatik olarak kanallara yönlendirileceksiniz. Bu kanallar arasında öncelik verilen odalar bulunmaktadır. Genelde #sohbet şeklinde olmaktadır. Dikkatli bir şekilde bu kanalın genel tarafına baktığınız zaman insanların toplu bir şekilde sohbet ettiklerini göreceksiniz. İlk baktığınız zaman size karışık gibi gelse de aslında alıştıktan sonra ne kadar keyifli olduğunu göreceksiniz. Genel sohbetten tanıştığınız kişiyle daha sonra özel sohbet edebilirsiniz.

Sohbet Odalarında Yönetici Olmak

Herhangi bir sohbet odaları listesine baktığınız zaman en kalabalık olanından en az kişi sayısı olanına kadar görebilirsiniz. Bunu /list şeklinde komutla yapabilirsiniz. Bu kanallardan herhangi birisine giriş yaptığınızda Rumuz yanında ‘’@’’ simgesini göreceksiniz. Bu sohbet odasında yönetici olan kişilerin rütbesi niteliğindedir. Yani bu kişiler sohbet odasındaki güveni ve düzeni sağlayan kişilerdir. Operatör olarak isimlendirilmişlerdir. Sizde oda sahibi ile görüşerek ücretli ya da ücretsiz bir şekilde ihtiyaca göre oda yöneticisi olabilirsiniz.

Sohbet Odalarından Çıkış Yapmak

Eğer sohbet odalarından çıkış yaparsanız diğer chat yapan kişilerin sizi görmesini engellemiş olursunuz. Aynı şekilde sizde diğer chat yapanları görmeyeceğiniz için çıkış yapmanız pek tavsiye edilmez. Fakat bir kişi ile özelden sohbet ediyorsanız kanallardan çıkarak bu kişiyle sohbetinizi devam edebilirsiniz. Bu durum genellikle kanaldaki diğer rahatsız edici kişilerden gizlenmek amacıyla sıkça uygulanan yöntemlerden birisidir.

 

 

 

 

 

Diğer Yazılar:

Yazar:

admin celik850@hotmail.com

0 yorum var: “Sohbet odaları”

Yorum Yap: